יום שישי, 17 באוקטובר 2014

בין צלם אלוהים לאהבת ישראל - להחזיק שניים יחדיו

שני מושגי עומק דרים יחדיו בבסיס התרבות היהודית – בריאת האדם בצלם אלוהים ואהבת ישראל. רבי עקיבא אומר במסכת אבות: "חָבִיב אָדָם שֶׁנִּבְרָא בְצֶלֶם. חִבָּה יְתֵרָה נוֹדַעַת לוֹ שֶׁנִּבְרָא בְצֶלֶם, שֶׁנֶּאֱמַר (בראשית ט, ו), 'כִּי בְּצֶלֶם אֱלֹהִים עָשָׂה אֶת הָאָדָם'. חֲבִיבִין יִשְׂרָאֵל שֶׁנִּקְרְאוּ בָנִים לַמָּקוֹם. חִבָּה יְתֵרָה נוֹדַעַת לָהֶם שֶׁנִּקְרְאוּ בָנִים לַמָּקוֹם, שֶׁנֶּאֱמַר (דברים יד, א), 'בָּנִים אַתֶּם לַה' אלֹהֵיכֶם'".

בשתי הפרשות הראשונות של ספר בראשית, אליו חזרנו מחדש השבת, נאמר שכל אדם נברא בצלם. יש להתייחס לכל אדם, ללא קשר לקבוצה אליה הוא נולד, כבעל ערך עצמי מוחלט. הפסוק המלא שממנו ציטט רבי עקיבא אומר: "שֹׁפֵךְ דַּם הָאָדָם בָּאָדָם דָּמוֹ יִשָּׁפֵךְ כִּי בְּצֶלֶם אֱלֹהִים עָשָׂה אֶת הָאָדָם". איסור הרצח והעונש החמור עליו קשורים ביסוד הצלם. במקביל לכך, יש לנו ברית מיוחדת עם בני עמנו. יש מעגלי זהות ושייכות בחיים שאנו נולדים לתוכם. משפחתי אינה ככל אדם וכך גם קהילתי ועמי. 

דומני שעדינות ויופי חיינו כחברה קשורים בהחזקת יסודות אלה יחד. האוניברסאלי והפרטיקולרי מרכיבים יחד אנושיות שלמה יותר. כמה כואב לראות כי בשולי הימין ישנו כיום ציבור שכמעט שוכח את יסוד כל אדם נברא בצלם, וכל אמירה הקשורה בכבוד האחר נתפסת בעיניו מיד כשמאלנית ומכוונת נגד קיום עם ישראל ומדינתו. תמונת ראי כואבת נמצאת בשולי השמאל החילוני בישראל, שם ישנו ציבור שכמעט שוכח את יסוד האחריות והברית כלפי בני עמנו והמילים "אהבת ישראל" מצטיירות לו מיד כימניות וכקשורות בשנאת האחר.

עם זאת, יש להגיד בברור- שני היסודות אינם שווים. התורה והמשנה מקדימות במכוון את יסוד הצלם ליסוד הברית הלאומית, כמרמזות לנו שרק על בסיס התייחסות לכל אדם כנברא בצלם, ניתן להעניק יחס מיוחד לקרובים אליך ולבני עמך. למרות זאת, היינו עדים לאחרונה שוב ושוב להתבטאויות קיצוניות של כמה אנשים המבקשים לעקור את יסודות קיומנו ולהרוס את צלם אלוהים שבנו.

בסרטו של רינו צרור "אני ה'" שהוקרן לאחרונה בערוץ 8, נשאל הרב ישראל אריאל מה דעתו על הרצח שביצע ברוך גולדשטיין, אשר טבח ב 29 מתפללים מוסלמים, והשיב: "הוא עשה את מה שאני חושב שצריך לעשות... התרגשתי מהמעשה שלו, שמחתי, הרגשתי שיש כאן זקיפות קומה של העם היהודי". כך ממש. מול מצלמות. היום נתקלתי בסטטוס שכתב בדף הפייסבוק שלו הלל ויס, בו הוא פונה לאבו מאזן ואומר "להשמיד אתכם כאספסוף זו מצווה והיא תקויים בסופו של דבר". כך בגלוי, ללא מורא, ללא צלם אלוהים.

ויס ואריאל הם כמובן רק דוגמא וכמותם יש לצערי נוספים, יותר מדי נוספים. מאמר זה פונה לאלה שאינני צריך לשכנע עד כמה אובדן צלם האלוהים של אנשים אלה מזעזע. אני פונה אליכם, ללא קשר להשתייכות המחנאית שלכם, בבקשה לעמול ולחנך למען החזקת שני היסודות, לחדול מהאדישות כלפי רומסי הצלם ולהדיר אותם מהחברה שלנו. מי שנותן במה לאנשים אלה, שמאפשר להם להרצות וללמד במוסדותיו, שיושב איתם בפאנלים ומתווכח עם דבריהם כאילו מדובר ב "עוד דעה", עלול לשאת באחריות חלקית לרצח האידיאולוגי הבא. 

הפלורליזם חייב לעצור כשמגיעים להסתה לרצח, כיבוד רבנים צריך להסתיים כשצלם אלוהים נרמס למוות. כפי שהמחיש בערב החג נשיא המדינה, איש הימין רובי ריבלין, בדבריו החריפים כנגד תג מחיר ופעולות אלימות נגד ערבים, לא מדובר פה במאבק בין מחנה השמאל למחנה הימין. מדובר בצורך משותף לרובו המוחלט של הציבור בישראל הרוצה לבנות כאן חברה שיש בה את שני היסודות, חברה שנאבקת באלה שאין אהבת ישראל בליבם, ושמדירה ממנה באופן מוחלט את מי שרומס את צלם אלוהים. 

2 comments: