יום שישי, 19 בנובמבר 2021

ממלכתיות מסורתית - שיחה עם הרב שי פירון

 קולות של רוח - פרק 83 - ממלכתיות מסורתית

עמותת 'קולות – ממעשה ללימוד למעשה', ובית יוצר ישראלי מיסודה של פנימה, חברו יחד ליצירת העונה החדשה שלנו ב'קולות של רוח', עונה שתעסוק ברעיונות העומק שמאחורי החברה הישראלית. בפרק הראשון של שת"פ זה מתארח הרב שי פירון, נשיא פנימה, ראש בית יוצר ישראלי ומי שהיה שר החינוך, לשיחה על ספרו החדש: "ישראל השלישית - בין ממלכתיות למסורתיות קווי יסוד להתחדשות ישראלית". 


ממלכתיות, לפי הרב שי פירון, מורכבת משלושה מישורים: יחס של כבוד והדר בין האזרחים ובינם למוסדות השלטון ובין נציגי המוסדות לאזרחים; מוסדות וחוקים שמתייחסים לכל קבוצה וכל אזרח בצורה שוויונית ומכבדת ושהאזרחים מתייחסים אליהם גם כך; ורעיון גדול או ערכים משותפים שמחברים את כולם. 

מסורתיות לפי פירון היא צורת חשיבה והתנהלות המורכבת משמרנות מסוימת המעניקה יחס של כבוד לעבר; מתינות; שימת החיים הריאליים במרכז; הכלה של השונה; והתנהלות שאינה נובעת מחרדה ולכן לא זקוקה לתקנות וסייגים רבים.

בחיבור של ממלכתיות מסורתית יכולה לטענת פירון המסורתיות לרפא את פצעי הממלכתיות, ויכולה הממלכתיות לרפא את פצעי המסורתיות. שוחחנו על זה ועל טענתי שיש למעשה שני סוגי מסורתיות בישראל וגם על עוד כמה דברים בפרק החדש. נותר רק להקליק ולהאזין :-) האזנה נעימה.

להאזנה במגוון יישומים נוספים: ספוטיפייאפליוטיוב, אתר קולותגלי צה"ל
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה